Johnny Depp
A Kentucky állambeli Owensboroban élõ Depp családban a mérnök papa és a háztartásbeli mama nagyon elfoglaltak voltak, ezért 1963. június 9-én született fiuk, John Christopher többnyire szeretett nagyapjánál töltötte az idõt, s néha öccsét is magával vitte. John hétéves volt, amikor az öregúr meghalt, s a família Floridába költözött, mert az apa új állást talált Miramarban. Még többször költöztek, de a gyerekek nehezen szokták meg az új helyeket. John bevallása szerint sohasem lehetett igazi otthona, s erre fogta azt, hogy meglehetõsen rossz tanuló volt. 15 évesen, amikor a szülei elváltak, az érzékeny tizenéves a kábítószerekben keresett menedéket,s ki is rúgták a középiskolából.
A rocker fenegyerek
Szerencsére akadt egy lelkész nagybácsi, aki felkarolta, s míg unokatestvérei zsoltárokat énekeltek a fundamentalista templomban, Johnny az elektromos gitárját nyúzta, amit anyja vett neki használtan 25 dollárért. Az önképzés sikeres volt, a fiatalember hamarosan a Flame nevû rockbanda tagja lett, s esténként naponta megkereste gitárja árát a floridai nightclubokban. Igaz, a hátsó ajtón kellett besurrannia, mivel kiskorú, s csak a szünet elõtti részben zenélhetett... Két évvel késõbb a banda Kidsre változtatta a nevét, és Iggy Pop elõzenekaraként léptek fel, majd áttették székhelyüket Los Angelesbe, ahol egy fiatal tehetségeknek fenntartott klubban léptek fel, de ebbõl nem lehetett megélni, így a tagok nappal dolgoztak, Johnny például golyóstollat árult telefonon. A Kids végül feloszlott, Depp viszont megnõsült, feleségül vette Lori Allison sminkmestert, aki bemutatta õt Nicolas Cage-nek. A színésznek rokonszenves volt az ifjú rocker, s ügynöke elintézett neki egy próbafelvételt, melynek eredményeként Johnny megkapta Wes Craven Rémület az Elm utcában címû horrorjának egyik kis szerepét. Ezután a Nyeremény nyaralás szexmániás tinédzsere következett.
A színészmesterséget tanulni kell
Depp idõvel beiratkozott a Los Aneles-i Loft Studióba, mivel rájött, hogy a színészetet tanulni kell. Amint végzett, máris egy szerep várta Oliver Stone A szakasz címû háborús filmjében, s alakítása felkeltette a szakma figyelmét. Kapott néhány tévészerepet is, de a zenélést sem hanyagolta el, a Rock City Angels bandában játszott. Felajánlották neki a Jump Street 21 címû tévésorozatban Tommy Hanson detektív szerepét, de Depp úgy érezte, ez nem felel meg mûvészi törekvéseinek és még a forgatókönyvbe sem pillantott bele. A producerek felkértek egy másik színészt, de az nem vált be, így még egyszer Depp ügynökéhez fordultak, aki meggyõzte a vonakodó színészpalántát, aki végül egy szezont vállalt a szériából. A Jump Street 21 végül nagy siker lett, s Depp három évadon keresztül alakította Hensont, s epizódonként 45 ezer dollárt keresett. Bár tetszett neki a siker, másfajta szerepre is vágyott, s amikor a fenegyerekként elhíresült John Waters felkérte a Cry Baby egyik szerepére, lelkesen igent mondott.
Mivel már jól állt anyagilag, megvette a Los Angeles-i Viper Room nightclubot, ahol 1993-ban River Phoenix túladagolta magát és meghalt, s a tulaj nem gyõzött magyarázkodni, hogy itt nem szokás kábítószerezni...
Amikor megszállják a démonok
Aztán Depp nevét megint egy film kapcsán kezdték emlegetni, az Ollókezû Edward kapcsán, amiért Golden Globe-ra jelölték. Depp beleszeretett partnerébe, Winona Ryderbe, szabad idejében pedig továbbra is zenélt. Az Oasis nevû brit rockegyüttes Fade In-Out címû albumának felvétele elõtt a banda gitárosa berúgott, így helyette Depp ugrott be. A szerelem azonban elmúlt, és a színész bánatában szétvert egy napi 1200 dollár bérû New York-i szállodai szobát, amiért õrizetbe vették. - Néha megszállnak a démonok - nyilatkozta Depp. Barátja, Traci Lords színésznõ szerint Johnny aranyos fiú, aki kedves a lányokkal és virágot visz nekik, de képes arra, hogy egy sikátorban könnyítsen magán.
Bár Johnny magánélete romokban hevert, filmes karrierje szerencsére folytatódott. A Gilbert Grape, és Jim Jarmusch 1995-ös Halott ember címû mozija sikeres volt, az Ed Wood megint Golden Globe-jelölést hozott, aztán a Donnie Brascóban Al Pacino oldalán álcázott FBI-ügynökként megint bebizonyította, hogy milyen tehetséges. A magánéletben is próbálkozott, Sherilynn Fenn és Jennifer Grey színésznõk után Kate Moss szupermodell következett, ám végül Vanessa Paradis személyében megtalálta az igazit, S 1999-ben megszületett a lányuk, Lily-Rose Melody. Deppnek a lakással sincs gondja, ugyanis megvásárolta Hollywoodban az egykori Drakula, Lugosi Béla házát, ahol elfér rovargyûjteménye, ritka könyvekbõl álló könyvtára és fegyvergyûjteménye is.
Az Álmosvölgytõl… a Csokoládéig
A család mellett persze a filmezést sem hanyagolta el, 1998-ban a barátja, Hunter S. Thompson álmemoárja által inspirált Terry Gilliam-filmben, a Félelem és rettegés Las Vegasban szerepelt, majd Washington Irving klasszikusának, Az Álmosvölgy legendájának feldolgozása következett Tim Burton rrendezésében.
A Don Juan de Marco címszerepében figurája meg volt gyõzõdve arról, hogy õ a világ legjobb szeretõje, Emir Kusturica Arizoniai álmodozókjában, és John Badham Holtidõ címû mozijában szintén azt hozta, amit rajongói vártak tõle. Az asztronauta címû sci-fi horror azonban nem aratott igazi sikert, viszont Roman Polanski Kilencedik kapujában a ritka könyveket gyûjtõ kutató szerepében saját antikváriumi tapasztalatait is belevitte a figurába, s az erõfeszítést siker koronázta. Depp vonzó egyénisége jól érvényesült az Oscar-díjra jelölt Csokoládéban Juliette Binoche mellett.
Cigányok, és drogdílerek sorsa
Depp megpróbálkozott a rendezéssel és forgatókönyvírással is, az eredmény a The Brave címû film, amit az 1997-es Cannes-i Filmfesztiválon mutattak be. A síró ember, Sally Potter filmje új kihívást tartogatott számára, ebben a moziban egy rejtélyes cigányt, Cesart alakít. - Az érdekelt a történetben, ami a figurák szívében és agyában zajlik, a szavak mögött - fogalmazott Depp. - Fel akartam fedezni, min mentek keresztül a cigányok a második világháborúban, legalább olyan módon, mint Amerika õslakosai, akiket kitaszítottak, elküldtek mindenhonnan, ahol le akartak telepedni. A cigányok sorsa hasonló volt, a nép majdnem teljesen kihalt azok után, amiken a náci idõkben keresztülmentek. Tetszett nekem, hogy Cesar sztoikus figura, aki majdnem mindig képes uralkodni az érzelmein.
Ted Demme Blow-ja (Betépve) George Jung drogdíler élettörténetét eleveníti meg, a fõszerepet persze Depp alakítja. Érdekesség, hogy a hiteles alakítás kedvéért a színész a börtönben látogatta meg az igazi Jungot, a drogdílert.
Johnny a P nevû együttesben gitározik, s örökbe fogadott egy félszemû andalúziai telivért, aki a Gunpowder címû filmben szerepelt, majd a vágóhídra szánták, de Johnny megmentette életét. A fenegyereknek elkönyvelt Depp határozottan megváltozott, saját bevallása szerint: "bármit is csináltam 1999. május 27-ig, az csak illúzió volt, élet nélküli létezés. A lányom, a lányom születése nekem is életet adott.”
Kalóz meglepetés, Oscar-jelöléssel
2002-ben világra jött a fia, Jack is, és Johnny egyre több idõt szentelt családjának. Persze a filmezés sem maradhatott ki az életébõl, és mivel megtetszett neki a figura, és szívesen vállalta a From Hell címû népszerû képregény alapján készülõ A pokolból címû filmben a drogfüggõ Fred Abberline felügyelõ szerepét. A történet Hasfelmetszõ Jack legendáját egy, az angol arisztokrácia legfelsõbb köreiig nyúló összeesküvéssel kapcsolja össze. A Depp alakította felügyelõ elviselhetetlen emlékei elõl menekül az ópiumba, amely egyszerre teszi tönkre és segíti ragyogó felismerésekhez. A különös rendõrrõl azt beszélik, sikereit az álmainak köszönheti; éjszaka meglátja, ki a tettes...
A thriller után a színész valami könnyedebbre vágyott, és szerencséje volt. Gore Verbinski rendezõ elmondása szerint új mozijának fõszerepére olyasvalakit keresett, akire senki sem számítana egy Disney-filmben. A választásuk Johnny Deppre esett. - Aki ismeri õt, tudja, hogy nem könnyû becserkészni. Sztárgázsival nem lehet levenni a lábáról, csak olyan munkát vállal el, ami mûvészileg is kielégíti - mesélte a rendezõ. - Ezúttal személyes okok is közrejátszhattak abban, hogy igent mondott a felkérésre: a gyerekeit akarta meglepni ezzel az alakítással. Jack Sparrow kapitány azonban távolról sem az a típus, akit példaképül lehetne állítani a gyerekek elé. - Jack mindig a talpára esik, és sohasem adja fel - elemezte a figurát Depp. - Egyetlen szerelme a hajója, amely a szabadságot szimbolizálja számára: az egész történet során nem akar mást, mint visszaszerezni azt. Közben persze elkövet tisztességtelen dolgokat, de igazából csak egy valami érdekli: bármi áron visszaszerezni a Fekete Gyöngyöt.
Depp kalózszerepének tartozéka volt az a pár aranyfog, amely a film befejezése óta ékesíti száját. Elõször minden elülsõ fogára aranykoronát szeretett volna, de a rendezõ lebeszélte róla, mondván, elvonná a nézõk figyelmét az arcáról. A forgatás végeztével viszont Depp annyira sietett haza a családjához, hogy elfelejtette, vagy nem is akart megszabadulni a kalózfogaktól. - Valójában ki akartam vetetni, de valahogy elfeledkeztem róla. Ha lesz idõm fogorvoshoz menni a jövõ héten, megszabadulok tõle - nyilatkozta a színész, aki barátai szerint nem idõhiány, hanem félelem miatt nem látogatja meg a fogorvosát, akitõl legutóbbi fájdalmas gyökérkezelése óta retteg.
CIA-ügynök, Pán Péter írója, Stephen King hõse
Az újabb filmes kihívásoktól azonban nem tart. A Volt egyszer egy Mexikó címû Robert Rodriguez-filmben Depp egy Sand nevû, inkognitóban lévõ CIA-ügynököt alakít, aki egy drogbáró nyomába ered - õt Willem Dafoe játssza. A másik két fõszereplõ Antonio Banderas és Salma Hayek - igen, a legendás El Mariachi újabb kalandjáról van szó. A fordulatos történetben Johnny szivarozik és káromkodik, az egyik jelenetben pedig nekilát kigombolni a sliccét, de nem azt veszi elõ, amire rajongói számítanának, hanem egy pisztolyt. Hát, nem ifjúsági moziról van szó.
Következõ filmje, az Én, Pán Péter már közelebb áll az ifjúsághoz, hiszen James Matthew Barrie-rõl, a Peter Pan szerzõjérõl szól, aki megismerkedik négy apátlan gyerkõccel, szórakoztatásukra nagyszerû játékokat eszel ki, sõt megírja az elveszett árnyékát keresõ Pán Péter meséjét, amellyel nemcsak a fiúkat, hanem a Kate Winslet által életre keltett gyönyörû édesanyjukat is lenyûgözi. Johnny a különféle díjakra jelölõ bizottságokat is lenyûgözte, ugyanis egyaránt nominálták Oscarra, Golden Globe-ra és BAFTA-díjra.
A titkos ablak fõhõse, Mort Rainey, az egykori bestselleríró viszont nem számíthat elismerésre a Stephen King regényébõl forgatott thrillerben. A titkos ablakot David Koepp rendezte, Depp kapta az alkotói válságba került irodalmár szerepét, aki miután rajtakapta a feleségét, akit Maria Bello játszik, hogy megcsalja, elvált, és mostanában magányosan, tétlenül tölti napjait a hegyi házában. Egy nap felbukkan egy megszállott - õt John Turturro alakítja - aki azzal vádolja az írót, hogy ellopta egy történetét, és elégtételt követel...
John Malkovich pedig azt "követelte” Johnnytól, hogy játssza el John Wilmot költõt. Bár korábban nem ismerték egymást személyesen, Malkovich 1995-ben meghívta Deppet, hogy nézze meg õt Chicagóban egy színdarabban. Ez volt a The Libertine, amelyet a színész-rendezõ filmre akart vinni, az elsõfilmes Laurence Dunmore rendezésében. Magának II. Károly király karakterét választotta, és producerként is közremûködött, a hírhedt gróf és poéta szerepére pedig Deppet szemelte ki. Jó néhány év eltelt, mire a produkció sínre került, és Johnnynak módjában állt egy újabb törvényen kívüli figurát életre kelteni, aki cseppet sem rokonszenves, mivel dorbézoló, élvhajhász fickó.
Ám a színész másként vélekedik róla, ugyanis beült a British Múzeum könyvtárába, és végigolvasta Rochester gróf, vagyis John Wilmot összes drámáját, írását, levelét. - Egy szó sem igaz a pornográfiából. Earl Rochester költõ volt, tele fájdalommal, meg nem értettséggel. Egy agyongyötört lelkû mûvész, aki messze meghaladta a korát és az önrombolásba menekült - vélekedett a figuráról.
Csokigyár Tim Burtonnel, folytatódó kalózfilmek
Tim Burton rendezõ filmjének, a Charlie és a csokigyárnak a fõhõse, Willy Wonka viszont a magányba menekült. A Roald Dahl könyvébõl készült történet remake-ja Tim Burton és Johnny Depp negyedik közös munkája, az Ollókezû Edward, az Ed Wood és Az álmosvölgy legendája után az alkotók ismét szabadon engedték meghökkentõ fantáziájukat, a film sikert aratott, Deppet pedig ismét Golden Globe-ra jelölték.
Bár nem vihette haza az Arany Glóbuszt, ismét Burtonnak dolgozhatott, ugyanis õ kölcsönözte a hangját A halott menyasszony címû animációs filmben a férfi fõszereplõnek, Victornak. A vérfagyasztóan szórakoztató sztori nagyon tetszett Deppnek, aki a munka végeztével máris indulhatott a Bahamákra, hiszen várta A Karib-tenger kalózai második része, a Holtak kincse forgatása, így megint átalakult Jack Sparrow kapitánnyá. Akinek ezúttal is természetfeletti kalózokkal gyûlik meg a baja: kiderül ugyanis, hogy egy régi vérszerzõdés miatt még mindig a legendás Davey Jones, a Repülõ Hollandi nevû szellemhajó kapitányának adósa. Jacknek mihamarább rendeznie kell a tartozását, különben örök átokra és szolgaságra ítéltetik... És ne feledjük el, még hátra van a harmadik rész, amelyben a hírek szerint feltûnik Keith Richards is, aki Jack apját fogja alakítani. Depp régi barátja a Rolling Stones sztárjának, és azt is már többször elmesélte, hogy Richards inspirálta õt szerepe megformálásakor.
A vámpírok vezetõje
Az még nem derült ki, hogy mi ösztönözte Francis Lawrence-t, a Constantine rendezõjét, hogy harmadszor is megfilmesítse Richard Matheson 1954-es sci-fi regényét, az I Am Legendet, amelyben egy embert kivéve a Föld összes lakója vámpírszerû lénnyé változik. A hírek szerint azonban a túlélõt Will Smith, a vámpírok vezetõjét Johnny Depp alakítja majd.
De elõbb újra Tim Burtonnel társul a Sweeney Todd címû, egy Broadway-musicelen alapuló filmben, amelynek fõhõse Benjamin Barker borbély, azaz Sweeney Todd, akit egy gonosz bíró azért ítél számûzetésre, hogy megszerezhesse a feleségét. Visszatérte után csak a bosszú élteti, és borotvájával el is kezdi kaszabolni ellenségeit...
Depp tervei között szerepel még a The Rum Diary, amelyet Bruce Robinson rendez, és Johnny alakítja a fõszerepet. Az 1950-es évek végén a Puerto Ricó-i San Juanban játszódó történet féltékenységrõl, árulásról, és persze az alkoholizmus fény- és árnyoldalairól szól. A Shantaram címû produkció meg egy kábítószeresrõl. Johnny Depp egy ausztrál heroinistát alakítana benne, aki megszökik a börtönbõl, s elõbb orvosnak adja ki magát Indiában, majd fegyverkereskedõ lesz, aki a megszálló orosz csapatok ellen harcol Afganisztánban. A filmet Peter Weir jegyezte volna rendezõként, de nemrégiben távozott, ugyanis az elképzelései nem egyeztek meg sem a stúdió, sem a producerek koncepciójával - nyilatkozta a filmet gyártó Warner Bros. szóvivõje. És ha hozzátesszük, hogy Depp egyben az egyik producer is, már érthetõbb, hogy a rendezõt leléptették.
Most azonban Johnny pihen egy kicsit a családjával, és felfrissíti francianyelv-tudását, mert a hétéves Lily-Rose és a négyéves Jack már szóvá teszi a hibákat, ugyanis a gyerkõcök kiválóan beszélik francia mamájuk, Vanessa Paradis anyanyelvét. És egy papa nem maradhat szégyenben még akkor sem, ha az utóbbi idõben kalózkapitányként villog…
Johnny Depp ismertebb filmjei:
Rémálom az Elm utcában (Nightmare on Elm Street, 1984)
Nyeremény nyaralás (Private Resort 1985)
A szakasz (Platoon, 1986)
Cry Baby (Cry Baby, 1989)
Ollókezû Edward (Edward Scissorhands, 1990)
Arizonai álmodozók (Arizona Dream, 1992)
Benny és Joon (Benny & Joon, 1993)
Gilbert Grape (Gilbert Grape, 1994)
Ed Wood (Ed Wood, 1994)
Don Juan DeMarco (Don Juan DeMarco, 1995)
Holtidõ (Nick of Time, 1995)
Halott ember (Dead Man, 1995)
Fedõneve: Donnie Brasco (Donnie Brasco, 1997)
Félelem és rettegés Las Vegasban (Fear and Loathing in Las Vegas, 1998)
Az Álmosvölgy legendája (The Sleepy Hollow, 1999)
A kilencedik kapu (The Ninth Gate, 1999)
Az asztronauta (The Astronaut's Wife, 1999)
Csokoládé (Chocolate, 1999)
A síró ember (Crying Man, 2000)
Betépve (Blow, 2001)
A titkos ablak (From Hell, 2001)
A Karib-tenger kalózai - A Fekete Gyöngy átka (Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl, 2003)
A titkos ablak (Secret Window, 2004)
Én, Pán Péter (Finding Neverland, 2004)
Charlie és a csokigyár (Charlie and the Cocolate Fctory, 2005)
A Karib-tenger kalózai - Holtak kincse (Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest, 2006)